Säästä rahaa remontissasi

Kilpailuta remonttisi minuuteissa

Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.

  • Ilmaiseksi
  • Nopeasti
  • Luotettavasti

Pyydä tarjouksia remontillesi

Rivitalon alapohjan korjaus (kantavien pilareiden, palkkien ja anturien korjaaminen)

 

 Rakennuksen tyyppi

Rivitalo

 Pinta-ala

-

 Sijainti

Helsinki

 Rakennuksen ikä

63

 Taloyhtiö

Kyllä

 Remontin toteutus

04.08.2020

 Siivous

Kyllä

 Kategoria

Huoneistoremontti

Kuvaus

Kyseessä on vuonna 1957 rakennettu viiden asunnon rivitalo Helsingin Maunulassa. Rakennuksessa on tuulettuva alapohja, johon on pääsy kunkin asunnon autotallista. Alapohjan kantavana rakenteena on teräsbetoninen laatta-palkisto. Kantava laatta on tuettu huoneistojen väliseen perusmuuriin ja ulkoseinien sokkelipalkkeihin sekä keskiosalla palkkeihin ja kantaviin seinämiin. Ensimmäisen kerroksen kantavat pilarit on perustettu omille anturoille.
Alapohjan tilaa on selvitetty vuosina 2017-2019. Tiivistetysti tilanne on seuraava: Osa alapohjan kantavista betonisista pilareista ja palkeista on osin tai kokonaan rapautunut. Rapautuminen johtunee aikanaan epäonnistuneesti toteutetusta valusta. Kantavien pilareiden ja palkkien raudoituksia on kokonaan tai osittain näkyvillä ja raudoitteet ovat osittain ruostuneita.
Saatujen lausuntojen ja selvitysten sekä taloyhtiön hallituksen suorittaman katselmuksen perusteella alapohjan korjaus muodostuu seuraavista kohdista:
• Tukipilareiden korjaus tai uusinta
◦ Vaurioituneen betoniaineksen poisto
◦ Näkyvissä olevien raudoitteiden puhdistus
◦ Pilarin ympärille uudet raudoitukset
◦ Manttelointivalu noin 30-40mm paksu pilarin ympärille tai tarvittaessa uuden pilarin valu (esim. Fescon JB 600/3, Fescon S100)
• Kantavien palkkien raudoitteiden korjaus
◦ Vaurioituneen betoniaineksen poisto
◦ Näkyvissä olevien raudoitteiden puhdistus
◦ Raudoitteiden pinnoitus (esim. Fescon Korrogard R) ja tarvittaessa uuden betonin valu

• Antureiden tyhjien kolojen täytöt
◦ Tyhjien kolojen täyttö paisuvalla juotosbetonilla (esim. Fescon JB 600/3)
• Muut työt
◦ Jätteiden poisvienti

Urakoitsija voi ennen tarjouksen antamista tulla paikalle katsomaan alapohjan tilannetta ja arvioimaan kuinka moni pilari, palkki ja anturi vaatii korjausta tai uusintaa.
Jos korjausten tekemiseksi on tarpeen, taloyhtiö ja urakoitsija neuvottelevat ja sopivat palkkien kyljissä olevien Tojax-eristeiden purkamisesta ja korvaamisesta, siltä osin kuin se on tarpeen palkkien ja raudoituksien korjaamiseksi.
Suunnitelmaan voidaan lisätä tarkemmassa urakkasopimuksen laatimistilanteessa mahdollisesti muut tai toisenlaiset urakoitsijan tarpeellisiksi arvioimat ja esittämät sekä taloyhtiön hallituksen hyväksymät toimet. Alapohjan kunnosta aiemmin tehdyt selvitykset saa taloyhtiöltä pyydettäessä.
Pyydämme tarjousta, johon sisältyy korjausten toteuttamiseksi tarvittava tarkempi suunnittelu, työt, työnjohto, rakennusmateriaalit ja tarvikkeet, jätekustannukset, työkoneet- ja laitteet sekä vakuutukset. Urakoitsija voi myös eritellä kustannukset haluamallaan tavalla.
Aikataulu: työ voidaan aloittaa heti kun sopimus on tehty tai sopimuksen mukaan myöhemmin.


Lue kuinka Urakkamaailma toimii

Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus

Tarvitsetko apua?

Kysy apua