Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
6 m2
Sijainti
Ylöjärvi
Rakennuksen ikä
2026
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
11.10.2026
Siivous
-
Kategoria
Paalutus
Hirsi/puutalon perustukset
Muut perustustyöt
Kuvaus
Vapaa kuvaus remontista:
Tarvisin koneellista asennusta 9 tai 12 ruuvipaalulle puuvajan perustuksiin.
Ostin jo Lektarin 1750mm paalut (12kpl), mutta piha onkin sen verran kivinen, ettei käsipelillä niitä saanut pyöritettyä maahan. Ilmeisesti koneellisesti asennettuna paalut saa painettua kiviseenkin pihaan. Jos nämä olemassa olevat paalut kelpaa koneelliseen asennukseen, niin mieluiten niiden asennus, kun ne kerran on jo hankittuna. Sen verran kaivoin lapiolla, että kallio ei ollut se mitä tuli jokaisessa reijässä vastaan, vaan vastaan tuli nyrkinkokoisista päänkokoisiin kiviin vastaan.
En löytänyt talon rakennuspiirrustuskansiosta maaperätutkimusta, mutta piha on todennäköisesti savimaata. Tarvittaessa ruuvipaaluihin saa ainakin 900mm jatkot, jos tällä pituudella ei tule kantavaa maata vastaan. Jos maaperä on kantava, niin tarkoitus asentaa ruuvipaalut "noppakutosen" muotoon. Vajan koko tulee olemaan noin 3m x 2m.
Tarkoitus oli asentaa paalut näin: 3metrin sivulle 3kpl 270cm kokonaisetäisyydellä ja noin 135cm etäisyydellä/ruuvipaalu. Näitä rivejä tulisi kolme kappaletta. Syvyys suunnassa pilarien väli olisi 170cm ja noin 55cm etäisyydelle/ruuvipaalu. Ruuvipaalujen päälle olisi tulossa 48x148mm mitallistettu kestopuu pystyyn.
Pihaan pääsee pienemmillä ja isommilla työkoneilla.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus