Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
56 m2
Sijainti
Vantaa
Rakennuksen ikä
1980
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
16.04.2026
Siivous
-
Kategoria
Koolaus
Muut kirvesmiestyöt
Lattian purkaminen
Kuvaus
Omakotitalo rakennettu vuonna 1980. Ylin kerros.Ylimmässä kerroksessa 2 makuuhuonetta, aula ja vaatehuone. Näiden pinta-alat:
Makuuhuone 1: 18 neliötä
Makuuhuone 2: 24 neliötä
Aula: 7 neliötä
Vaatehuone 7 neliötä.
Ala yhteensä: 56 neliötä
Ongelmana lattian narina ja lattian jousto tietyistä saumakohdista. Vanhana lattiamateriaalina ruuduista kasattu korkkilattia, joka liimattu lattialevyihin. Lattialevyt 22 mm lastulevyä. Kun korkkilattiaa revittiin noin 5 neliön alueelta huomattiin, että jousto tapahtuu lattialevyjen saumoista koolausten välistä. Vanhat lattialevyt on laitettu koolauksien suuntaisesti pitkittäin nauloilla ja levyissä ei ole minkäänlaista ponttia. Kun näissä astuu koolausten väliin etenkin lattialevyn päähän niin levy joustaa 1-2 mm.
Lattialevyt menevät väliseinien alitse. Ja ne ovat ulkoseinissä seinässä olevan lastulevyn pinnasta katsottuna noin 4 cm seinän sisään.
Korjausehdotus 1: Vaihdetaan kaikki lattialevyt uusiin 22 mm lattialastulevyihin. Todennäköisesti joutuu laittamaan lisäkoolauksia, koska vanha jako on 61 cm eikä 60 cm.
Korjausehdotus 2: Jos onnistuu vanhojen lattialevyjen nosto ja koolauksien tihentäminen tai sitten poikittaisten tukipuiden lisäys saumakohtien alle. Epävarmaa tässä on että saako lattialevyjä nostettua yhtenäisenä vai onko ne liimattu koolauksiin.
Muitakin korjaustapoja saa ehdottaa. Ei kuitenkaan haluta että lattia nousisi montaa milliä ylöspäin.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus