Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
10 m2
Sijainti
Espoo
Rakennuksen ikä
8
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
22.10.2018
Siivous
-
Kategoria
Ilmalämpöpumpun asennus
Kuvaus
Omakotitalomme tekninen tila sijaitsee makuuhuoneemme vieressä ja aina kun kompressori pärähtää käyntiin, sen jälkeen sen ääni kuuluu todella häiritsevästi makuuhuoneeseemme. Kompressori tärisee käynnin aikana ja tämä tärinä yhdistettynä meluun häiritsee pahasti iltaisin.
Talvisin kompressori on käynnissä käytännössä melkein koko ajan.
Haluamme pysyvän ratkaisun siihen, että kompressorin ääni ei kuulu muualle kotiimme (uusi hiljaisempi malli/äänieristys kompressorin lähelle, uudet kumitassut alle tms.)
Kompressori sijaitsee todella hankalassa paikassa poistoilmalämpöpumpun takana lattiatasolla, joten projektissa joutuu purkamaan laittestoa jotta kompressoriin pääsee kiinni.
Kompressorin ympärillä on tehtaan asentaman metallinen laatikko joka on eristetty sisällä, ja joskus kopresssorista menevät/tulevat putket osuvat laatikon reunoihin ja alkavat resonoida. Nämä putket on jo tehtaalla eristetty jollain eristeellä, mutta eristeet ovat kärsineet kuumuudesta niin että ne ovat aivan kovaa 'korppua'.
Tekninen tila on aika pieni joten siinä ei ole hirveästi asentajalle työskentelytilaa.
Kompressori on jo 8v vanha, joten sen vaihtaminen samalla hiljaisempaan malliin on myös vaihtoehto (jos on olemassa yhteensopiva kompressorimalli nykyisen ääntä pitävän tilalle).
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus