Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
10 m2
Sijainti
Vihti
Rakennuksen ikä
-
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
09.01.2020
Siivous
-
Kategoria
Vesi
Pienet putkityöt
Kuvaus
Oikeastaan tarvittaisiin sellainen henkilön/henkilöt joka pystytyisi myös miettimään mitä meidän kannattaisi ostaa, ja sen lisäksi tekisi vielä työt koska meidän osaaminen ei riitä. Eli tällä hetkellä ei ole mitään käyttövesivaraajaa vaan käyttövesi lämpiää vanhassa puukattilassa (ei toiminnassa) olevan sähkövastuksen avulla ja sähkölasku on melko kova. Olemme siis harkinneet seuraavia asioita, joista pitäisi päätyä johonkin:
-Perus käyttövesivaraajan laittaminen (esim. 270l) (sähköllä toimiva), säädettävä malli niin että lämpiää kesäisin vesi jo olemassa olevivien panelien tuotolla
-Ilma-vesipumpulla lämpenevä käyttövesivaraaja (esim. hitachi yutempo)
-Puukattilan uusimista (hormi valmiina mutta vanha pitäisi purkaa) ja isompaa lämminvesivaraajaa (tila on kellaritila ja melko matala 190cm), tällä hetkellä lämmitys tapahtuu varaavan takan ja ilmalämpöpumpun kautta mutta olisi tulevaisuuden investointi.
-Lämminvesivaraajaa johon aurinkokerääjä kiinni ja muuten veden lämmitys sähköllä
-Käyttövesilämpöpumpun asentaminen (tässä mietityttää onko kellari järkevä paikka sille) esim. https://www.hameenmaalampo.fi/palvelut/kayttovesilampo
Myös jokin muu innovatiivinen ratkaisu käy sillä tavoitteena olisi mahdollisimman pieni sähkönkulutus investoimalla järkevästi tulevaisuuteen.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus