Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Pinta-ala
-
Sijainti
Helsinki
Rakennuksen ikä
-
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
03.02.2026
Siivous
-
Kategoria
Muut pienet asennustyöt
Kuvaus
Haluaisimme portaikon yläpäähän haitarimallisen turvaportin, joka auki ollessaan asettuu kaiteen alle. Liitteenä kuva naapurin turvaportista.
Seinät ovat haasteelliset - ne ovat kipsilevyä, ja aiemmat yritykset kiinnittää turvaportti ovat päättyneet aina siihen, että turvaportti on irronnut ja rikkonut seinää. Samalla reissulla kun tulet kiinnittämään turvaportin, voisit kenties tasoittaa reiät (jotka eivät mene peittoon uuden turvaportin myötä).
Meillä on myös pari hyllyä, jotka pitäisi kiinnittää kiviseinään, ja jumpparenkaat, jotka pitäisi kiinnittää kattoon. Näihin minulla on sopivat ruuvit, mutta en omista sopivaa poraa. Jos tulet asentamaan turvaportin, niin samalla reissulla hoituisi kenties nämäkin.
Eli tiivistetysti urakkaan kuuluisi:
1. Mittatilauksena tehty haitarimainen turvaportti
2. Turvaportin asennus yläkertaan ja jälkien siivous
- Luulen että asentamiseen kannattaa käyttää ruuveja, jotka olen hankkinut tätä varten. Tarvitset 13mm poranterän, jolla saadaan tehtyä kulmarautaan reikä.
3. Vanhojen reikkien peittäminen ala- ja yläkerrasta
4. Kahden hyllyn kiinnitys kiviseinään
5. Jumpparenkaiden ja sänkykatoksen kiinnitys kattoon
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus