Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
-
Sijainti
Kangasala
Rakennuksen ikä
-
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
30.07.2025
Siivous
Kyllä
Kategoria
Autokatoksen rakentaminen
Kuvaus
Kysyisin tarjouksia yksinkertaisesta autokatoksesta ja sen suunnittelusta.
Pituus n. 7 m
Leveys n. 4 m
Kattorakenne olisi taloa myötäilevä pulpettikatto eli edestä korkeus olisi n. 3,15m ja takaa 2,65m. Katon kaato edestä taaksepäin.
Katos olisi seiniltään avonainen (eli tolpat ja katto), maapohjainen (tasamaa), ei routaeristystä tai salaojitusta.
Katos rakennettaisiin autotallin seinustalle. Autotallin seinän materiaali on täystiili (tiili-eriste-tiili) pl. katon puurunko.
Tolppaperustuksena menisi ehkä 1,6m kierrepaalu, näitä varmaan tarvittaisiin 5. Tai mikä nyt olisi hyvä jako.
Katoksen autotallin puoleinen tuki pitäisi toteuttaa jollain muulla tavalla talon anturan ja ilmavesipumpun takia. Katon rakenteisiin sitä ei varmaan uskalla kiinnittää.
Katoksen tulisi kestää Kangasalan korkeudelle määritellyt lumikuormat. Kattomateriaali on talossa profiilipelti ja samantyyppinen olisi hakusessa autokatokseen.
Paikanpäällä (Kangasala, Suorama) voi käydä arviomassa, tarkempi osoite viestillä.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus