Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
150 m2
Sijainti
Salo
Rakennuksen ikä
1940
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
19.06.2026
Siivous
Kyllä
Kategoria
Ulkolaudoituksen maalaus
Talon maalaus
Talon huoltomaalaus
Kuvaus
Pyydän tarjousta 1,5-kerroksisen omakotitalontalon ulkoseinien maalauksesta. Talossa on pystylaudoitus. Tarkemmin sanottuna pystylaudat ovat kuuden tuuman ponttilautaa, paksuus yksi tuuma, eli 25mm x 150mm. Ponttisauman päällä oleva rima on 3/4''x1,5'', eli 19mm x 39mm. Silmämääräisesti katsottuna lahoja kohtia ei näy. Talo on aikoinaan maalattu öljymaalilla. Maali on Tikkurilan TEHO-öljymaali, värisävy vaalean keltainen, vanhan värikartan sävy Y113. Maali on etelänpuolelta haalistunut ja pohjoisen puolella on jonkin verran mustaa hometta. Etelän puolella valkoisista vuorilaudoista maali on alkanut hilseillä.
Talon pohjan pinta-ala on 10,5 m x 10 m =105 neliömetriä. Räystäskorkeus on noin viisi metriä ja harjakorkeus noin 9,5 metriä. Maalattavaa seinäpinta-alaa on noin 150 neliömetriä. Maasto on tasaista.
Talo pitäisi maalata Virtasen neljän öljyn maalilla. Seinien värisävy olisi Oljen keltainen. Vuorilaudat ja smyygit pitäisi maalata valkoisiksi.
Irtonaisen ja heikosti kiinni olevan maalin poisto, homepesut ja paikkamaalaukset, jne. tulisi suorittaa maalitehtaan ohjeiden mukaan. Puun kosteuden pitää olla alle 18% ja ilman suhteellinen kosteus alle 80%, lämpötila -20 ... +25 astetta. Alemmissa maalikerroksissa on saatettu käyttää lyijypitoista maalia. Sen vuoksi maapinta talon seinustalla on suojattava esimerkiksi pressuilla.
Tarjouksessa olisi selostettava, miten maalaus on tarkoitus käytännössä tehdä. Eli maalataanko maalaustelineiltä käsin, henkilönosturin avulla, paikan päällä rakennetuilta telineiltä käsin, vai tikkaiden avulla. Nosturista tai telineistä olisi mainittava, ovatko ne omat, vai onko tarkoitus vuokrata ne rakennusliikkeestä. Näitä tietoja käytetään kustannusrakenteen arviointiin ja työturvallisuusasioiden arviointiin.
Tarjouksessa olisi hyvä mainita myös referenssit, siis esimerkit tehdyistä töistä etenkin Salon seudulta, mikäli niitä on.
Maalaus olisi suoritettava 31.5.2026 mennessä, mikäli mahdollista.
Tarjousten olisi oltava perillä viimeistään keskiviikkona 22.4.2026. Tarjoukset olisi lähetettävä sähköpostitse. Puhelimitse tehtyjä tarjouksia ei oteta huomioon.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus