Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Pinta-ala
-
Sijainti
Tampere
Rakennuksen ikä
-
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
04.05.2026
Siivous
-
Kategoria
Terassin rakentaminen
Terassin perustukset
Peltikaton asentaminen
Ruodetyöt
Kattotuolityöt
Aitan ja huvimajan rakentaminen
Kuvaus
Minulle on tulossa uusi, eristettävä pihavaja, precut-tuotteena (Puumesta), ulkomitoiltaan n. 5m x 2,8m. Pulpettikatto. Perustuksina on ruuvipaalut, joihin tulee säädettävä L-kiinnike. Vajan eteen tulee myös pieni patio.
Pitäisi tehdä seuraavaa:
- tehdä alajuoksu/runko ruuvipaalujen päälle (vaja+siihen kiinni tuleva pieni patio).
- kasata pihavajan runko (lattia- ja kattokannattajat sekä pystyrunko) ja rossipohja sekä asentaa eristeet (finnfoam) ja tiivistää ne uretaanilla. Koolaus tulee 60cm jaolla johon eristeleveys sopii.
- asentaa katto, ovi ja ikkuna. Katto on peltikatto (pulpettikatto).
Nuo kaikki vajan runkopuut ovat valmiiksi oikeassa mitassa ja numeroitu. Tarvittavat loveukset on tehty. Rossipohjalaudoituskin on oikeassa mitassa, samoin kattopellit. Vajan mukana tulee kasausohjeet.
Hoidan itse loput (lattialaudat, sisälle tuleva kipsilevytys sekä ulkovuorilaudat ja pation kansilaudat).
Tekijällä tulee olla runkonaulain sekä muut tarvittavat välineet.
Hankin alajuoksun puutavaran valmiiksi (kyllästettyä kakkosnelosta). Vajan alle tulisi 2x kakkosneloset vierekkäin toisiinsa kiinnitettynä (vastaa 100x100 parrua), pation alle riittää yksinkertainen. Voin myös tarvittaessa hankkia valmiiksi uretaanivaahdot sekä tekijän runkonaulaimeen soveltuvat naulat, JOS näin sovitaan. Mainitse tarjouksessasi, kummin toimitaan.
Homma ajoittuisi näillä näkymin Vapun jälkeisen viikon alkuun (ma-ke), ellei sitten vajan toimitus myöhästy.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus