Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Pinta-ala
47 m2
Sijainti
Espoo
Rakennuksen ikä
1963
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
12.11.2025
Siivous
-
Kategoria
Parketin asennus
Kuvaus
Lattiaremontti
- Uuden lattian materiaalina parketti
- Jalkalistojen asennus ei kuulu urakkaan
Tarvitsen järkevän tavan korjata parkettilattiassa olevat vauriot. Suurin on tummentuma nurkassa, noin 50*70cm kokoinen. Tullut kosteudesta, jäljen syvyydestä ei tietoa.
Toinen pienempi on tullut auton akusta, akussa oli ollut jokin huomaamaton vaurio ja nestettä oli päässyt parketille aiheuttaen kuvassa olevan vaurion. Tämä tuskin korjaantuu hiomalla, on vuotokohdasta selvästi syvä.
Tummentumat ovat molemmat olohuoneessa. Makuuhuoneita lukuunottamatta parkettia on yhtenäisenä tilana n. 47m2 olohuone, keittiö, eteinen, josta viimeinen kuva jossa parkettiin on aikaa myöten tullut kaksi rakoa. Taloa rakennettaessa tähän asuntoon on tiettävästi asennettu lattiaan liimattu koivuparketti, jonka päälle on joskus asennettu kelluva tammiparketti. Parkettilautoja on yksi n. metrin pätkä tallessa.
Yhtenä vaihtoehtona olen miettinyt purkauttaa eteiskäytävän parketti, paikkakorjauttaa tummentumakohdat eteisen parkettilaudoilla ja asennuttaa tilalle laatat, mutta kustannuksiltaan ja muutoin järkevämpi ratkaisu olisi tietty parempi, ottaen huomioon että asunto on menossa vuokralle.
Lisätietona; asunnossa on vesikiertoinen lattialämmitys. Asunto ostettu kesällä 2007, jota edeltävän ajan lattiaremonteista ei ole asunnon osalta tietoa.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus