Säästä rahaa remontissasi

Kilpailuta remonttisi minuuteissa

Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.

  • Ilmaiseksi
  • Nopeasti
  • Luotettavasti

Pyydä tarjouksia remontillesi

Lattiaremontti

 

 Rakennuksen tyyppi

Omakotitalo

 Pinta-ala

40 m2

 Sijainti

Helsinki

 Rakennuksen ikä

1967

 Taloyhtiö

Ei

 Remontin toteutus

13.07.2026

 Siivous

Kyllä

 Kategoria

Betonilattian hionta
Vesikiertoinen lattialämmitys
Paikallaan valu
Betonivalu
Betonilattiat
Lattian purkaminen

Kuvaus

Nykyinen lattia on alkuperäinen lautalattia, jonka alla on puukoolaus ja villaeriste. Näiden alla on betonilaatta. Betonilaatan ja nykyisen lattian yläpinnan välinen ero on noin 19 cm. Muissa osissa taloa on perustuksena maanvarainen kaksoisbetonilaatta.

Tavoitteena on purkaa nykyinen lattiarakenne kokonaisuudessaan betonilaattaan asti ja toteuttaa uusi lattiarakenne. Samassa yhteydessä on tarkoitus asentaa vesikiertoinen lattialämmitys, joka liitetään talon nykyiseen lämmitysjärjestelmään, joka on vesi-ilmalämpöpumppu.

Työhön sisältyisi nykyisen lattian purku, sekä purkujätteiden poisvienti, uuden lattiarakenteen toteutus tarvittavine eristeineen ja rakennekerroksineen, vesikiertoisen lattialämmityksen asennus, pintavalu sekä uuden lattian asennus.

Lisäksi kohteessa on takka, joka on tarkoitus purkaa remontin yhteydessä. Uutta takkaa ei tässä vaiheessa asenneta, mutta toiveena on jättää varaus tulevalle takalle. Pyytäisin huomioimaan tämän lattiarakenteessa ja tarvittavissa vahvistuksissa.

Pyytäisin tarjouksessa eriteltynä purkutöiden, uuden lattiarakenteen, lattialämmitysjärjestelmän, valun, pintalattian asennuksen sekä lämmitysjärjestelmään kytkennän osuudet.

Kohteeseen on mahdollista tulla paikan päälle arviokäynnille ennen lopullisen tarjouksen tekemistä.


Lue kuinka Urakkamaailma toimii

Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus

Tarvitsetko apua?

Kysy apua