Säästä rahaa remontissasi

Kilpailuta remonttisi minuuteissa

Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.

  • Ilmaiseksi
  • Nopeasti
  • Luotettavasti

Pyydä tarjouksia remontillesi

Ikea keittiön asentaminen

 

 Rakennuksen tyyppi

Paritalo

 Pinta-ala

10 m2

 Sijainti

Espoo

 Rakennuksen ikä

1988

 Taloyhtiö

Ei

 Remontin toteutus

09.09.2025

 Siivous

-

 Kategoria

IKEA-keittiön asentaminen

Kuvaus

Keittiöremontti
- Vesipisteitä täytyy siirtää
- Liesituuletinta ei ole tarvetta siirtää
- Keittiössä ei tarvitse kaataa seiniä
- Urakkaan ei kuuluu keittiön lattiaremonttia

Ikea keittiön asennus kahdelle seinustalle.

Liitteenä kuva vanhasta keittiöstä ja tilasta, mihin uusi keittiö olisi tarkoitus asentaa. Vesipistettä siirretään vain noin 10-20cm pidemmälle, että saadaan viemäri allaskaapin kohdalle. Allaskaappi tulee yhden osan vasemmalle nykyisestä keittiöstä eli lähemmäs tason keskustaa. Jääkaappi siirtyy ikkunan viereen, astianpesukone seuraavaksi, allaskaappi ja pieni kaappi seuraavaksi.

Lieden seinusta miltei samana, mutta työtaso pidempi jääkaapin siirryttyä toiselle seinustalle. Liesituuletin tulee integroituna kaapin yläkaappiin.

Aikataulun puolesta ei kiirettä.

Mikäli osaamista löytyy, voisi myös yläkerran, n, 40m, koko katon uusia, koska uuden keittiön asentamisen myötä aiemmin kaappien sisällä olevaa kattoa paljastuu näkyviin ja väriero todennäköisesti häiritsevä. Sähkömies löytyy omasta takaa. Tähän katon uusimiseen voin ottaa myös tarjouksen.


Lue kuinka Urakkamaailma toimii

Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus

Tarvitsetko apua?

Kysy apua