Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Hinta 31263,00 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Pinta-ala
96 m2
Sijainti
Helsinki
Rakennuksen ikä
1954
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
12.05.2026
Siivous
Kyllä
Kategoria
Putkien kotelointi
Muut kirvesmiestyöt
Puusepän työt
Parketin hionta
Parketin lakkaus
Kylpyhuoneen täysremontti
Vesieristystyöt
WC remontti
Seinän maalaus
Sisäkaton maalaus
Hanan ja suihkun asentaminen
WC-pöntön asentaminen
Suihkukaapin asentaminen
Kylpyammeen asentaminen
Muut pienet putkityöt
Kuvaus
Huoneistoremontti hissittömän kerrostalon toisessa kerroksessa. Tarkoituksena kylpyhuoneiden remontointi ja keittiön väliseinän kaataminen. Lisäksi seinien ja katon maalaaminen, yhden makuuhuoneen pintavedettyjen putkien koteloiminen n. 3m matkalta. Mahdollisesti myös parketin hiominen ja vahaus.
Suunnitelmana kylpyhuoneiden osalta vanhan WC:n laajentaminen kylpyhuoneeksi. Vanhan vessan mitat ovat n. 1,2m x 1,8m ja tulevan laajennetun kylpyhuoneen mitat n. 2,5m x 1,8m. Vanhan kylpyhuoneen remontoiminen saman kokoiseksi vessaksi, koko n. 1,6m x 2m. Suunitelmana täydelliset remontit vesierityksiä myöten. Uusien kalusteiden asentaminen. Ks yst liitteenä olevat piirustukset.
Keittiön suhteen tässä kohtaa ei-kantavan väliseinän kaataminen ja mahdolliset sähkö- ja lvi-työt. Myöhemmin on tarkoitus tehdä varsinainen keittiöremontti. Vesipiste pysyy jatkossa paikoillaan. Tulevaisuudessa väliseinän paikoille tulee saareke, johon myös liesi siirtyy. Lieteen tulee integroitu liesituuletin. Jääkaappi ja pakastin tulevat joko samalle seinälle vesipisteen kanssa ikkunan viereen tai ikkunoiden väliin.
Parketti kattaa keittiötä ja kylpyhuoneita lukuunottamatta koko asunnon
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus