Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
126 m2
Sijainti
Jyväskylä
Rakennuksen ikä
1990
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
17.11.2026
Siivous
-
Kategoria
Ilmanvaihdon parantaminen ja kartoitus
Ilmanvaihtoventtiilin asennus
Kuvaus
Vapaa kuvaus remontista:
Tarkoituksena on parantaa 17,5 neliön kylmänä pidettävän autotallin ilmanvaihtoa siten, että jo olemassaolevaan (halkaisijaltaan noin 115 mm) poistoilmanvaihtoventtiiliin asennettaisiin poistoilmapuhallin (esim. Pax Calima tai jokin vastaava puhallin), joka sopii talvella kylmänä (kylmimmillään -25 astetta) olevaan autotalliin. Autotallin sisäänkäyntiovessa on 125mm tuloilmaventtiili.
Kylmänä aikana autoa pidetään tallissa, mistä kertyy kosteutta talliin. Kosteudesta ei ole sinänsä ongelmaa, mutta haluaisin autotalliin nykyistä paremman ilmanvaihdon.
Kysynkin tarjousta poistoilmapuhaltimelle asennuksineen (mikä on kotitalousvähennyksen osuus?) sekä puhaltimen että työn osalta. Olen avoin myös muille ehdotuksille ilmanvaihdon parantamiseksi. Toivoisin työn tehtävän tulevina viikkoina.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus