Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Pinta-ala
54 m2
Sijainti
Helsinki
Rakennuksen ikä
1964
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
05.02.2026
Siivous
Kyllä
Kategoria
Huoneiston täysremontti
Seinän maalaus
Sisäovien vaihto
Liukuovien asennus
Muut pienet asennustyöt
Kuvaus
Pyytäisimme alustavaa tarjousta / arviota pintaremontista. Kaksi vaihtoehtoa, haluamme arvioida suuntaa antavasti kustannuksia kahdesta eri kokonaisuudesta:
1.vaihtoehto, laajempi pintaremontti:
Seinät, lattiat ja listat:
- Neljästä seinästä tapetit pois, tasoitustyöt, maalaus
- Muiden seinien maalaus (ovat nyt valkoiset, muutamia klommoja siellä täällä, jotka tulee peittää)
- Yhden lastulevy-väliseinän / liukuovikiskon purku, seinien siistiminen ja paikkaus, valmistelu lasiovea varten (tilalle tulee Lasitehtaan Frame lasiovi ja asennus mahdollisesti myös heidän kautta. Voit myös tehdä oman tarjouksen Frame-lasioven asennuksesta).
- Vanhan laminaattilattian vaihto ja uuden asennus koko asuntoon, poislukien kph. Hankimme uuden laminaattilattian itse.
- Uudet lattialistat ja näiden asennus. Tarvittaessa sähköjohtojen ja kaapelijohdon asennus listojen sisälle (olohuone)
Keittiö:
- Ikean keittiöovien vaihto uusiin (yht n. 20 keittiökaapin ovea). Hankimme itse ovet Ikeasta.
- Keittion välitilan kaakeleiden poisto (kaakelit ei mene yläkaappien alle), uuden välitilalevyn asennus
Muut:
- Makuuhuoneen kiinteän kaapiston siistiminen (kaapiston sivulle jonkin peitelevyn asennus, yläkarmien vaihto siistimpään tai hionta/maalaus. Uusien liukuovien asennus.
- Kolmen välioven vaihto uuteen
2.vaihtoehto, suppeampi pintaremontti:
Seinät, ja listat:
- Neljästä seinästä tapetit pois, tasoitustyöt, maalaus
- Muiden seinien maalaus (ovat nyt valkoiset, muutamia klommoja siellä täällä, jotka tulee peittää)
- Yhden lastulevy-väliseinän / liukuovikiskon purku, seinien siistiminen ja paikkaus, valmistelu lasiovea varten (tilalle tulee Lasitehtaan lasiovi ja asennus mahdollisesti sitä kautta. Voit myös tehdä oman tarjouksen Frame-lasioven asennuksesta).
- Lattialistojen siistiminen tarvittaessa (pääasiassa siistit, mutta esim. työhuoneesta yhdeltä seinältä lista puuttuu ja yhdessä kohdassa lista repsottaa. Makuuhuoneen ja eteisen välisen lattialistan/ovilistan vaihto siistimpään.
Keittiö:
- Keittion välitilan kaakeleiden poisto (kaakelit ei mene yläkaappien alle), uuden välitilalevyn asennus.
- Yhden ikea-keittiöoven asennus ja kahden ikea keittiöoven vaihto vanhasta uuteen. Hankimme ovet itse.
Muut:
- Makuuhuoneen ja toimistohuoneen kiinteiden kaapistojen siistiminen (makuuhuoneen kaapiston sivulle jonkin peitelevyn asennus, yläkarmien vaihto siistimpään. Uusien liukuovien asennus.
- Kolmen välioven vaihto uuteen. Hankimme itse ovet.
Toivoisimme saada hinta-arviota molemmista vaihtoehdoista.
Asunto on remontoitu 8-10 v sitten. Siistissä kunnossa. Kuvia saa pyytämällä ja kohde hyvä tsekata vielä läpi ennen lopullista tarjousta ja sopimuksen hyväksyntää.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus