Säästä rahaa remontissasi

Kilpailuta remonttisi minuuteissa

Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.

  • Ilmaiseksi
  • Nopeasti
  • Luotettavasti

Pyydä tarjouksia remontillesi

Taloyhtiöurakka: Viemärin tarkastuskaivon etsintä

 

 Rakennuksen tyyppi

Rivitalo

 Pinta-ala

20 m2

 Sijainti

Vantaa

 Rakennuksen ikä

1998

 Taloyhtiö

Kyllä

 Remontin toteutus

27.05.2023

 Siivous

Kyllä

 Kategoria

Maankaivuu
Vesi

Kuvaus

Rivitalo on rakennettu vuonna 1998. Muutamaan otteeseen on havattu pieniä tukoksia viemäreissä. Putkimiehet haluaisivat päästä käsiksi viemärin tarkastuskaivoon talon päätyyn, mutta valitettavasti sitä ei ole täysin paikallistettu ja jossain kohtaa ellei jopa jo heti rakentamisen jälkeen, on yhtiön pohjoispäätyyn istutettu orapihlaja-aita. Tämä aita on todennäköisesti istutettu juuri tarkastuskaivon päälle.

Tarvitsisi tehdä seuraavaa:

1. Paikallistaa suhteellisen hyvin tarkastuskaivon sijainti. Suosittelemme, että urakoitsijalta löytyy laitteita, joilla tämä pystytään tekemään tarpeeksi lähelle oikeaa paikkaa, ettei kovin isoa aluetta tarvitse kaivaa auki.
2. Kaivaa tarkastuskaivo esille huolellisesti siten, että mikään ei tietenkään mene rikki. Isojen koneiden käyttö ei ole täten mahdollista ja tarkastuskaivon pitäisi muutenkin olla suhteellisen lähellä pintaa. On mahdollista, että kaivo on pensaiden alla ja niitä joutuu poistamaan.
3. Siistiä kaivuupaikka sellaiseen kuntoon, että se on yleisilmeeltään siisti ja että tarkastuskaivolle on helppo pääsy tulevaisuudessa.

Yhtiöltä löytyy viemärinpohjakuvat sähköisessä muodossa antaa ja niiden perusteella pystyy paikallistamaan vielä vähän paremmin aluetta, jossa tarkastuskaivon pitäisi olla.


Lue kuinka Urakkamaailma toimii

Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus

Tarvitsetko apua?

Kysy apua