Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
197 m2
Sijainti
Espoo
Rakennuksen ikä
11
Taloyhtiö
Ei
Remontin toteutus
01.10.2018
Siivous
Kyllä
Kategoria
Maankaivuu
Pihan huolto
Kuvaus
Työn aloituksen ajankohta ei ole meille tärkeä, eli ei haittaa vaikka alkaisi vaikka heti tai vasta vasta keväällä 2019.
Talon 3:lle seinustalla olevan soran ja nurmikon väli pitäisi "eristää" niin että kivet pysyvät seinustalla suorassa rivissä. Etenkin pääpihan puolelle tarvitaan lisää soraa seinän viereen. (Piirroksessa olevat mitat sisältävät talon vieressä olevan sora kaistaleen, joka on 45-55cm levyinen paikasta riippuen)
Pääpihan alue on eniten remonttia vaativa. Pääpihan puolella maa on painunut ja viettää kohti taloa. Lähes koko pääpihan alueelta pitäisi kuoria jonkin verran vanhaa maakerrosta pois (nyt liian liian tiivistä/märkää joka ei lävistä vettä) ja tilalle oikein päin viettävä piha ja paremmin vettä lävistävä maa-aines ja uusi nurmikko (kiinostaisi tietää hintaero istutetulla nurmikolla ja valmisnurmella). Pääpihalle ajetaan talvisin paljon lunta, joten pohjan pitää kestää painoa ja lävistää vettä hyvin. Samalla poistetaan nykyinen "käytäväkivetys" ja tehdään pihan keskipaikkeilla kulkeva polku (leveys n. 60-70cm, pituus n.12m) liuskekivistä. Seinän vieressä oleva "kivetysterassi" pitäisi myös poistaa, suoristaa alusta ja laittaa kivet takaisin.
Sivupihan puolella on maatasossa luukku talon alle - tältä kohdin pitäisi maa muotoilla tai lisätä upotettu vesikouru siten, että vesi ohjautuu poispäin talosta.
Lisäksi Tuija-aidan muotoilu (sisäpihan puolen leikkaaminen pystysuoraksi) ja lyhennys.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus